Ma egy különleges, pihentető jellegű feladattal készültünk az órára. A lényege az volt, hogy a sok unalmas, lélekölő tudósítás és interjú megírása után desszertként gondolkodásra biztattuk a kedves diákokat, Descartes egyik legismertebb megnyilvánulásával. Lássuk hát:
Fónai Anna
Az emberek akkor indultak el a fejlődés útján, amikor gondolkodni kezdtek. Először persze ez mindössze abból állt, hogy kifejezték magukat. Ezzel kialakult bennük az öntudat, ami a beszédkészséghez vezette őket. Az önkifejezés és a beszéd segítségével kialakíthatták saját közösségeiket. Az egyének elkülönülése, öntudata saját gondolatok nélkül nem történt volna meg.
László Lívia
Sok nagy tudós/feltaláló vált világhírűvé azáltal, hogy gondolkodott: pl. da Vinci, Einstein, Arkhimédész, és még sok más nagy elme. Az ember ezeknek a gondolatoknak köszönheti a fennmaradását, fejlődését, ha ezek a tudósok nem lettek volna, akkor most sehol sem tartanánk. Az ember gondolkodik, álmodik, tervez, ha ezt nem tenné, nem lenne célja, amiért küzdeni tudna, nem lenne értelme az életének. Ezek a távoli álmok adnak jövőt az emberiségnek. A remény is gondolat, és mint tudjuk, a remény hal meg utoljára.
Bogoly Dalma
Elgondolkodtam a mondatot illetően, mert először arra gondoltam, hogy a tárgyak, vagy a növények nem gondolkodnak, mégis vannak. Azonban csak van valami oka, hogy mindenki ismeri ezt a sort. Mondjuk arra nem emlékszem, ki mondta, de valami okos biztosan meg tudja mondani nekem. Egyébként ez a feladat – amiben erről a Descartes (közben megtudtam!) –féle írásról kell írni öt másik mondatot – még mindig kreatívabb, mint a múltkori, amiben nagybetűket és veszőket kellett a szövegbe rakosgatni (kellemetlen, de szükséges – Borzas). Attól kiborultam, tekintve hogy Borzas isteni zenéjét hallgathattuk közben…
Veres Diána
Ez a mondat szerintem sok embernek fontos szerepet játszik az életében. De akinek mégsem, annak viszont figyelmébe ajánlom. Úgy gondolom, hogy aki sikereket szeretne elérni az életben, annak szükséges, hogy gondolkodjon, mert e nélkül nemigen megy semmire. Descartes (a mondat kitalálója) rátapintott a lényegre, mert ez a tevékenység emeli ki az embert a többi élőlény közül. Remélem, Borzas örül, hogy megcsináltam az általa kiszabott, fantasztikusan értelmes feladatot (szerintem tiszta jó feladat